Dlaczego mam płytki oddech mając 23 lata?

Nie wiem co mi jest... Od jakiegoś czasu czuję się źle. Mam płytki oddech, gule w gardle, jakby ściśnięte gardło, mokre ręce i stopy. Czasami boli mnie też mostek i klatka piersiowa, wcześniej również czuła ból szyji i łopatek. Co się dzieje? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią objawy mogą mieć wiele przyczyn, do których należą między innymi: urazy przełyku, choroba refluksu żołądka, a także zaburzenia o podłożu psychicznym.

Po pierwsze uczucie guli w gardle oraz spłycenie oddechu często występują przy różnego rodzaju urazach przełyku lub krtani. Takie sytuacje mogą dolegać na przykład po ciężkim zakrztuszeniu.

Podobne symptomy występują też przy chorobie refluksowej żołądka, która opiera się na transportowaniu kwasu żołądkowego do przełyku poprzez częste odbijanie. Z czasem takie sytuacje mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych tej okolicy i problemów z przełykaniem.

Najprawdopodobniej jednak objawy takie jak spłycenie oddechu i uczucie guli w gardle połączone ze wzmożoną potliwością rąk i stóp mogą oznaczać zaburzenie na tle nerwowym. Nerwica lękowa jest schorzeniem, w którym takie symptomy są spowodowane lękiem i stresem przed różnymi sytuacjami życiowymi.

Dla pewności zalecamy wykonanie RTG. płuc oraz udanie się na konsultację psychiatryczną celem sprawdzenia się pod kątem nerwicy.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami dotyczącymi przywołanych wyżej schorzeń:

https://portal.abczdrowie.pl/refluks-zoladkowo-przelykowy

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-przelyku

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.