Czy to jakieś powikłanie po chorobie?

Witam. Niedawno byłam chora, podłoże wirusowe. Katar,kaszel,ból gardła,bez gorączki. Pojawił się u mnie dziwny ból ucha, występujący tylko przy 'odbijaniu',albo czkawce. Pierwszego dnia w tych sytuacjach ucho potrafiło zaboleć bardzo, a potem bólu nie było już w ogóle. Ból czuję też przy wkładaniu palca do ucha i ruszaniu nim. W innych przypadkach ból się nie pojawia. Brak wysięku,szumów usznych,zawrotow głowy,albo jakiś innych odczuć. Boli tylko przy czkawce, odbijaniu, albo włożeniu palca i ruszaniu nim. Czy to jakieś powikłanie choroby i co to może być ?
KOBIETA, 25 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli od jakiegoś czasu, odczuwa Pani dyskomfort uszny w tej sytuacji należałoby udać się do laryngologa. Tylko dzięki dokładnemu badaniu będzie można określić, jakie jest źródło tego problemu.

Ból ucha może pojawiać się z wielu przyczyn. W pytaniu wspomina Pani o niedawno przebytej infekcji wirusowej, której towarzyszyły katar, kaszel i ból gardła. Bardzo często zdarza się, że dyskomfort odczuwany w uchu jest powikłaniem po chorobie. Niekiedy następstwem infekcji układu oddechowego jest np. rozwijające się zapalenie ucha środkowego. To tylko jedna z możliwych przyczyn, których może być znacznie więcej. Może się okazać, że ten problem jest związany też z innymi schorzeniami. Być może doszło do zatkania kanału słuchowego lub źródło dyskomfortu tkwi zupełnie gdzie indziej. W tej sytuacji pomocne będzie badanie otoskopowe, które pozwala na dokładne obejrzenie przewodu słuchowego zewnętrznego oraz błony bębenkowej, by wykryć jakieś nieprawidłowości.

Więcej informacji na jego temat można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/wziernikowanie-ucha

Jeżeli lekarz wykluczy problemy o charakterze laryngologicznym, warto byłoby się jeszcze udać do stomatologa, aby sprawdzić, czy ten ból nie jest przypadkiem powiązany z jakimiś chorobami zębów.

Warto też przeczytać odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-bolu-ucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-oprocz-laryngologicznej-bolu-ucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.