Co robić z tym gęstym katarem u dziecka?

Syn 5 letni od ponad Miesiąca M zielony katar jest to już mało rzadko Trzeba dmuchać nos ale gdy już śpi ma sucho w nosie robi wdech nosem a wydech ustami i pochrapuje czy powinnam udać się do lekarza czy poproztu Ma dalej nos zapchany gdzieś?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety bez dokładnej diagnostyki nie można określić przyczyny tego kataru. W tym przypadku należałoby w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego lub pediatry, który będzie mógł zlecić podstawowe badania i w razie potrzeby skieruje Pani syna do specjalisty. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, tym bardziej, że problem ten trwa już od dłuższego czasu.

Zielony, gęsty katar u dziecka może mieć podłoże laryngologiczne. Często jest związany z infekcją bakteryjną lub wirusową. Może sygnalizować zapalenie zatok, jak również towarzyszyć innych chorobom np. grypie czy przeziębieniu. Takiego objawu nie należy lekceważyć, aby nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Na konsultacji specjalista będzie mógł ocenić, jaka metoda leczenia będzie najlepsza w tej sytuacji.

W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym często stosowane są antybiotyki. Dodatkowo lekarz może zalecić różne inhalacje oraz spraye na rozrzedzenie wydzieliny.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn nieżytu nosa można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/zielony-katar-leczenie-inne-kolory-kataru

Być może przydatne okażą się również odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/katar-3-tygodnie-u-9-miesiecznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zielony-katar-u-5-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.