Jaka może być przyczyna przewlekłego kataru?

Witam. Córka ma skończone 10 miesięcy, od 1.5 miesiąca walczymy z katarem. To już 2 raz, poprzednio też 1.5 miesiąca. Gesty raz żółto-zielony, raz biały i tak w kółko. Leczymy objawowo po kontakcie z pediatrą, inhalacje, oklepywanie, odciąganie noska, nasivin baby oczywiście po 5 dniach robimy przerwy. Niestety nic nam nie pomaga. Do jakich specjalistów mogłabym się wybrać z dzieckiem, by odkryć przyczynę przewlekłego kataru, bądź jakie badania mogę wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Nieżyt nosa, czyli powszechnie mówiąc katar, u niemowląt i małych dzieci to bardzo częsta dolegliwość, która może występować cyklicznie. Dotyczy to zwłaszcza okresu jesienno-zimowego. Jest to dość uciążliwe schorzenie, zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Do głównych przyczyn kataru u dziecka można zaliczyć: alergie, infekcje wirusowe, a niekiedy bakteryjne. Najczęstszą przyczyną nieżytu nosa jest podłoże wirusowe. Rozprzestrzeniają się one drogą kropelkową. W większości przypadków odpowiedzialne za katar są rinowirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy oraz grypy.

Katar może mieć różną postać, począwszy od wodnistego przezroczystego, przez biały śluzowaty, aż po gęsty żółtozielony o specyficznym zapachu. Należy przy tym podkreślić, że żółty gęsty katar nie zawsze jest pochodzenia bakteryjnego.

Stosowane przez Panią leczenie wygląda na prawidłowe. Proponujemy dodatkowo zasięgnąć porady u lekarza alergologa oraz laryngologa. Specjaliści pomogą określić dokładną przyczynę kataru i zastosują odpowiedni kierunek leczenia.

Proponujemy wykonać posiew wymazu z nosa. Diagnostyka ta będzie pomocna przy ustalaniu źródła nawracających katarów u dziecka.

W przypadku zakażenia bakteryjnego, lekarz będzie mógł przepisać krople lub maść z antybiotykiem do stosowania miejscowego. Takie leczenie powinno przynieść zamierzony efekt.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/katar-u-dziecka

https://parenting.pl/jak-leczyc-katar-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.