Dlaczego niemowlę ma katar od miesiąca?

Witam. 3 miesięczna córka ma katar od ponad miesisca. W ciągu tego czasu mieliśmy 5 wizyt u pediatry .. w tym też czasie był 2 razy zalecony bactrim , oczyszczanie nosa solą fizjologiczns,odciąganie karsrkirm a na noc nasivin. Teraz został przypisany amotaks .. nic a nic nie pomaga. Katar dalej się utrzymuje a my odbijamy się od sciany. Stosujemy się do wszystkich zaleceń i nic ..wręcz pojawił się od tygodnia kaszel którego wcześniej nie bylo. Ostatnio usłyszałam od pediatry że mam najbardziej chorowite dziecko

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli Bactrim i Amotaks nie przyniosły poprawy stanu niemowlęcia, to prawdopodobnie przyczyną kataru nie jest infekcja bakteryjna. By ją ostatecznie wykluczyć, mogą Państwo wykonać wymaz z nosa i gardła – choć śluzówkę zamieszkuje cała gama bakterii, to niektóre z nich mogą stać się patogenne, a niekiedy – wskutek spadku odporności – pojawiają się szczególnie groźne bakterie, powodujące trudne do leczenia infekcje. O badaniach przeczyta Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-gardla-wskazania-opis-diagnoza oraz https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-nosa-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wynikow.

Również oznaczenie poziomu CRP/OB może wskazać, czy przyczyną kataru dziecka jest infekcja bakteryjna i od tego Państwo mogą rozpocząć diagnostykę. Wysokie CRP może wskazywać na infekcję bakteryjną, a wykonanie posiewu – wskaże na jaki antybiotyk wrażliwy jest patogen. Kaszel prawdopodobnie spowodowany jest przez katar, który spływa po ścianie gardła – zakładam więc, że wydzielina jest gęsta, być może ropna (co może wskazywać na infekcję bakteryjną).

Niestety niewykluczone również, że przyczyną kataru jest alergia – wówczas leczenie w postaci oczyszczania i nawilżania noska czy antybiotykoterapia nie będą skuteczne. Proszę porozmawiać na ten temat z pediatrą, być może zaleci wizytę u alergologa.

Niewątpliwie tak długo utrzymujący się katar wymaga konsultacji u specjalisty, do czego zachęcam Panią – sugeruję alergologa bądź laryngologa.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-katar-wymaga-wizyty-u-lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.