Czy trzeba wykonać u dziecka wymaz z gardła?

Witam, Synek prawie 4 latek, od 7dni zapalenie spojówek na obu oczach ropna wydzielina, od 5 dni tobradex. Niby mały katar, ale nie wodnisty, nie gęsty, bardziej mam wrażenie że gdzieś zalega, bo czasem nad ranem, w nocy ma suchy kaszel jakby coś tam spływało po tylnej ścianie gardła. Dodatkowo od 2 dni węzeł chłonny pod żuchwą bardzo powiększony, 37.5 temperatura. Dziecko widać chore. Czy tobradex wystraczy. Katar byl 2 miesiące temu po 5-7 dniach w przedszkolu, 3 tyg w domu, 3 dni przedszkole, znow jakby zalegajacy katar. Teraz wyszło chyba spojowkami. Czy to może być jakaś bakteria , ktora jakby usypia ten katar? wymaz z gardła/nosa coś powie? pediatra zbywa, pol roku temu od początku przygody z przedszkolem, katar klasyczny woda-ropa kończył się zapaleniem ucha najpierw 1, potem 2, innych objawów brak. Czy laryngolog coś zobaczy? czy lepiej prosic wymaz od pediatry?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy dotyczące zdrowia dziecka. Wiele dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym zapadają na różne infekcje w ciągu roku. Jest to normalna reakcja organizmu na patogeny chorobotwórcze, gdyż organizm dopiero kształtuje odporność.

Analizując objawy, które wystąpiły u Pani dziecka, można by stwierdzić, że prawdopodobną przyczyną stanu zdrowia dziecka jest infekcja wirusowa połączona z pewną alergią.

Takie dolegliwości, jak zatkany nos, katar zalegający w nosie, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel oraz zapalenie spojówek mogłyby wskazywać na takie infekcje. W sezonie wiosennym są one bardzo często, również ze względu na charakterystyczną pogodę i łatwiejszą drogę krążenia wirusów.

Istnieje małe prawdopodobieństwo, że przyczyną takiego stanu jest zakażenie bakteryjne. Oczywiście, w przypadku osłabienia organizmu istnieje ryzyko nadważenia, jednakże nie zawsze się tak musi dziać.

Trudno ze względu na odległość ocenić dokładnie stan zdrowia Pani dziecka, dlatego też zalecamy kontrolną wizytę u lekarza pediatry lub alergologa. Specjalista zdecyduje się wdrożyć takie leczenie, aby złagodzić objawy oraz poprawić stan funkcjonowania organizmu.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/alergiczny-niezyt-nosa-a-zapalenie-zatok

https://parenting.pl/katar-sienny

https://portal.abczdrowie.pl/przeziebienie-u-dziecka-wszystko-co-powinnas-o-nim-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.