Czy powinniśmy wykonać RTG zatok u dziecka?

Dzień dobry Od kilku miesięcy z przerwami moje 3 letnie dziecko ma diagnozowane zapalenie zatok , gęsty żółty katar, zatkany nos, czasem mokry kaszel, czasem katar spływający po tylnej ścianie gardła. Sterydy donosowe nie pomagają, leczenie antybiotykiem też nie , był pobierany wymaz z nosa i dobierany antybiotyk. Co można zastosować? Czy zasadne jest wykonywanie RTG zatok ?
KOBIETA, 32 LAT 2 miesiące temu

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok to uciążliwa dolegliwość. Może utrudnić codzienne funkcjonowanie. Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy,

w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z lekarzem pediatrą lub laryngologiem. Z Pani relacji wynika, że dziecko od dłuższego czasu ma infekcje zatok, katar z zatkanym nosem i mokry kaszel. Zaleczone zapalenie zatok po niedługim czasie znów powraca. Leczenie sterydami, antybiotykiem nie przynosi długotrwałego efektu. W związku z tą sytuacją, konsultacja z lekarzem wydaje się być nieunikniona. Jako, że dziecko jest już pod opieką lekarską, ponieważ leczenie jest w toku, to warto zapytać, czy takie badanie jak RTG zatok jest konieczne. Możliwe że lekarz zechce je zalecić, jeśli będą ku temu podstawy. Ponadto warto pomyśleć o badaniach ogólnych krwi, np. morfologii krwi z rozmazem czy CRP, aby ocenić ogólny stan organizmu Pani dziecka.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-suchy-i-mokry-poznaj-roznice-i-sposoby-leczeniaPrzypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty