Z czego może wynikać taki kaszel?

Od około początku kwietnia męczy mnie mokry kaszel, początkowo bardzo silny połączony z gęstym katarem i zatkanymi zatokami, teraz mniej i bez mocnego kataru lecz pojawia się codziennie. Wybrałam antybiotyk na receptę przeciwzapalny oraz przeciwalergiczny, dodatkowo również dwa leki antyhistaminowe. Po wybraniu recepty nie odczułam znaczącej różnicy. Kaszel pojawia się zawsze około południa i są to mocne ataki, czasem z gęstą flegmą a czasem suchy. Proszę o pomoc, z czego może wynikać taki kaszel oraz do jakiego specjalisty się udać.
KOBIETA, 23 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Kaszel oraz gęsty katar wraz z zatkanymi zatokami mogą być objawem infekcji bakteryjnej, na którą antybiotyk nie okazał się skuteczny, ponieważ szczepy bakterii nie były na niego wrażliwe. Inną przyczyną tych dolegliwości mogą być alergie (dobrane leki mogły być nieskuteczne) czy też zapalenie zatok.

W związku z trwającymi już długo objawami zachęcamy do odbycia wizyty u specjalisty, który wykona posiew z jamy nosowej/gardła, w celu wykluczenia obecności patogenów, jeżeli te badania wyjdą negatywne, warto również udać się do alergologa i opisać mu wszystkie towarzyszące dolegliwości.

Więcej informacji na podobny temat znajduje się w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/alergiczny-katar

https://portal.abczdrowie.pl/katar-jak-z-nim-walczyc

https://portal.abczdrowie.pl/tajemnice-kaszlu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.