Dlaczego mam suchy kaszel nasilający się wieczorem?

Witam. Od ok. 4 dni męczy mnie mega suchy kaszel, nasila się wieczorami. Na początku, gdy pojawił się kaszel czułem jakbym się dusił, jakbym nie potrafił do końca złapać oddechu. Teraz czuję jakby było ciepło w płucach, jakby piekło ale nie mocno i nie cały czas , ale kaszel nadal się utrzymuję. Coś próbuje się oderwać, ale nie daje rady. Delikatnie drapie w gardle, ale nie boli. Gorączki brak, ale ból glowy już się pojawia, coś z zatok chyba spływa, bo mam wodnisty katar. Jakieś 2 tygodnie temu byłem przeziębiony. Palę e-papierosa, Na chwilę obecną biorę syrop z cebuli. Staram się zatrzymać to domowymi metodami, ale proszę o sugestię z czym mogę mieć do czynienia. I jakie ewentualne badania zrobić. Z góry dziękuję Krystian

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Objawy, które Pan opisuje mogą świadczyć o infekcji wirusowej lub alergicznej.

Okres jesienno – zimowy charakteryzuje się występowaniem licznych infekcji wirusowych, zwłaszcza wywołanych wirusami grypy i paragrypy, a także rino- i enterowirusami. Niskie temperatury, przebywanie w większych skupiskach ludzi oraz obniżenie odporności zwiększają ryzyko przeziębień. Dodatkowo, osoby będące alergikami są bardziej podatne na infekcje sezonowe.

Do głównych objawów przeziębienia można zaliczyć: nieżyt nosa i gardła, suchy i męczący kaszel, gęstą wydzielinę spływającą po tylnej ścianie gardła oraz bóle głowy i ogólne osłabienie organizmu.

Długotrwały i zalegający katar może skutkować bólem i uciskiem zatok, bólem i zatkaniem uszu, a także problemami z odkrztuszaniem.

Jeżeli objawy będą się długo utrzymywały, proponujemy wizytę u lekarza rodzinnego, aby wskazał odpowiednie leczenie. Przydatne tu mogą być inhalacje z soli fizjologicznej, leki mukolityczne rozrzedzające wydzielinę na bazie ambroksolu lub bromoheksyny oraz syropy zawierające prawoślaz, babkę lancetowatą oraz tymianek.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-gdy-dopada-przeziebienie-5-sposobow-by-pokonac-infekcje

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-domowe-sposoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.