Co robić z tym katarem u dziecka?

U 6 miesięcznej córki pojawił się wodnisty katar oraz kaszel bez wydzieliny, w trakcie jedzenia miała łzy w oczach. Pediatra stwierdził obturacyjne zapalenie oskrzeli i przepisal berodual, pulmicort i encorton. Podałam dziecku raz berodual i encorton i po 5 godzinach poszłam do pulmunologa który powiedział że dziecko ma zapalenie nosogardła a reszta czysta i przepisał te same lekarstwa.. Mam dwa pytania: 1. Czy to oznacza że jeden z lekarzy się pomylił? 2. Czemu te same lekarstwa są na inne schorzenie? Skoro jedno jest bardziej poważne a drugie mniej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że występują takie dolegliwości u Pani dziecka. Każda choroba i infekcja dzieci powoduje niepokój i obawy u rodzica.

Wodnisty katar, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz kaszel różnego rodzaju, może wynikać między innymi: z zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i błony śluzowej gardła oraz przewlekłego nieżytu alergicznego nosa.

Ze względu na odległość i niemożność zbadania dziecka, bardzo trudno jest wyznaczyć prawidłową diagnozę. U tak małego dziecka, jak Pani córka, choroba może rozwijać się dynamicznie. Często zdarza się, ze przy pierwszym badaniu występują inne objawy, a kilka godzin później może dojść do zaostrzenia lub złagodzenia dolegliwości.

Leki, które Pani otrzymała od lekarzy, mimo innej, pierwotnej diagnozy, mogą być stosowane na różne schorzenia i dolegliwości.

Berodual jest lekiem wziewnym stosowanym w leczeniu kaszlu oraz problemami z odkasływaniem. Często jest pomocny, a nawet niezbędny przy obturacji oskrzeli, gdzie ma za zadanie rozkurczenie dróg oddechowych.

Pulmicort, jako steryd wziewny stosowany do inhalacji, może być przepisywany do leczenia astmy, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, takich jak: zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, czy płuc.

Natomiast preparat encorton należy do syntetycznych glikokortykosteroidów, zalecanych przy chorobach obturacyjnych oskrzeli oraz astmie oskrzelowej.

W razie wątpliwości zalecamy ponowną konsultację z lekarzem pediatrą lub pulmonologiem, aby wskazał odpowiedni kierunek leczenia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/zapalenie-oskrzeli-u-dzieci

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-oskrzeli

https://parenting.pl/jak-prawidlowo-inhalowac-dziecko

https://zdrowie.parenting.pl/przeziebienie-u-noworodka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.