Jak leczyć utrzymujący się kaszel u dziecka?

Witam. Problem u dziecka 2 lata katar wodnisty przytyk kaszak mokry jakby się odksztuszalo przeplatany z suchym . U lekarzy osłuchowo czysto i na płucach i na oskrzelach . Leki na zatrzymanie kaszlu levoprant nie bardzo pomaga jak i Ambrosol odsztusny nie bardzo pomaga . Testy typu 6 w 1 na grypę i test na anginę nie wykazał żadnej choroby tylko zapalenie gardła . Zapalenie przeszło a katar i kaszel został . Wcześniej tez walczyliśmy z katarem i kaszel przeszło przy przy mrozach zrobiło się cieplej pogoda wilgotna i znowu katar kaszel potem gardło a teraz znowu katar i kaszel i niewiele już co robić .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia dziecka. Prawidłowo, że zostały wykonane testy wykluczające konkretne infekcje, a także wdrożone leczenie objawowe.

Prawdopodobnie doszło do infekcji wirusowej, która jest charakterystyczna w sezonie jesienno – zimowym. Istnieje przypuszczenie, że takie objawy ze strony dróg oddechowych mogłaby potęgować alergia wziewna. Nie wspomniała Pani, czy dziecko ma stwierdzoną alergię oddechową. Bardzo często zdarza się, że przez osłabienie układu odpornościowego takie dolegliwości się nasilają i trudno dobrać właściwe leczenie.

W przypadku przedłużającej się infekcji warto byłoby wykonać morfologię krwi wraz z CRP oraz analizę moczu. Ułatwi to rozróżnienie zakażenia wirusowego od bakteryjnego.

W razie braku poprawy zalecamy Pani stacjonarną wizytę u lekarza pediatry lub alergologa, który po dokładnym wywiadzie oraz badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/dzieciece-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekly-kaszel-u-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej