Czy muszę na ten kaszel dostać antybiotyk?

Dzień dobry, tydzien temu byłam na wizycie lekarskie, po osłuchaniu lekarz postawił diagnoze wirusowe zapalenie oskrzeli. Zgłosiłam sie z temp. 37,3 kaszel, płytki oddech. Tydzien od wizyty stan się nie zmienia jedynie kaszel jest mokry, czy możliwe że potrzebne jest wdrążenie leczenia antybiotykiem?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

około 90% wszystkich infekcji dróg oddechowych, objawiających się kaszlem, ale też katarem czy bólem gardła, to infekcje wirusowe – leczenie ich antybiotykiem nie jest wskazane, gdyż antybiotyk zwalcza bakterie (oraz grzyby).

Zmiana kaszlu suchego na mokry nie musi być oznaką nieprawidłowego leczenia i pogłębiania się infekcji – może oznaczać naturalnie kolejny etap infekcji, kiedy po prostu do leczenia należy włączyć lek mukolityczny. Leki wykrztuśne mają na celu pomoc w usunięciu zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Na temat leczenia zapalenia oskrzeli może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-zapalenia-oskrzeli-przyczyny-leczenie.

Natomiast w infekcjach bakteryjnych przebieg choroby zazwyczaj jest nieco bardziej gwałtowny, a dolegliwościom bólowym czy nasilonemu kaszlowi towarzyszy także wysoka gorączka – Pani wspomina o stanie podgorączkowym.

Jeżeli jednak czuje się Pani gorzej, to wskazana jest kolejna wizyta u lekarza – nierzadko infekcje wirusowe przeradzają się w infekcje bakteryjne (sprzyja temu osłabienie organizmu w wyniku walki z wirusem), a wówczas wskazane jest włączenie antybiotykoterapii.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kaszel-kiedy-nalezy-sie-nim-niepokoic.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.