Czy zmienić córce antybiotyk?

Dzień dobry. Córka 13lat już 3doby bierze 2x dziennie antybiotyk Amoksiklav. Ma stwierdzone zapalenie płuc. Ma jedynie kaszel mokry, zero gorączki. Antybiotyk nie działa. Byłyśmy u dr. osłuchowo bez zmian. Czy dalej mam podawać antybiotyk do końca czy zmienić? Mamy przepisany kolejny Zinnat ale zastanawiam się czy nie skończyć tego Amoksiklav .

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Jeżeli lekarz na ostatniej wizycie zlecił zmianę antybiotyku, należy postąpić zgodnie z poleceniem specjalisty. Po dokładnym osłuchaniu córki prawdopodobnie uznał, że dotychczasowe leczenie nie przyniosło poprawy i zdecydował o przepisaniu preparatu z innej grupy antybiotyków. Zazwyczaj kuracja taka po trzech dobach powinna przynosić pewną poprawę.

Zapalenie płuc to częste i dość niebezpieczne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych. Choroba ta zazwyczaj występuje na tle bakteryjnym, a najczęściej patogenem tym jest dwoinka zapalenia płuc.

Do głównych objawów tej choroby zalicza się: uciążliwy kaszel z obecnością wydzieliny, osłabienie, gorączkę, ból pleców i klatki piersiowej, a niekiedy też duszności.

Antybiotykoterapia powinna trwać minimum 7 dni, ale lekarz często wydłuża kurację do 10, a nawet 14 dni.

Bardzo pomocne przy zapaleniu płuc są leki mukolityczne (rozrzedzające zalegającą wydzielinę), a także inhalacje sterydowe.

Proponujemy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, czyli zmianę antybiotyku oraz kontrolę za kilka dni w celu stwierdzenia, czy nastąpiła poprawa.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pluc

https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-zapalenia-pluc

https://parenting.pl/zapalenie-pluc-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.