Czy trzeba zmienić antybiotyk przy tej anginie?

Mam okropna angine ropna przy wrodzonym powiekszeniu migdalow. Zainfekowane i podrażnień jest również już całe podniebienie i jaka ustna. Nie mogę nic jeść ani przelykac. Dostałam od lekarza Ospamox i zdążyłam 11 dawek przy dawkowanij 3x dziennie. Nie ma żadnej poprawy. Dodatkowo cały czas towarzyszy mi gorączka do 38.8 stopni. Czy nadal powinnam kontynuować ten antybiotyk czy jednak trzeba to zmienić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym – antybiotykoterapia powinna przynieść poprawę po ok. 2-3 dobach, a jeżeli mimo to czuje się Pani źle i nie ma żadnej poprawy, to niewątpliwie trzeba zmienić antybiotyk lub upewnić się, czy przyczyną dolegliwości jest faktycznie angina. Sugeruję morfologię krwi z oznaczeniem CRP, by upewnić się, że to infekcja bakteryjna. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/crp-wykonanie-znaczenie. Ewentualnie można wykonać posiew z gardła w celu ustalenia obecności bakterii S.pyogenes – odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/streptococcus-pyogenes-objawy-i-leczenie-zakazenia-jak-go-uniknac.

Gorączka może towarzyszyć infekcji, jednak powinna ustąpić również po 2-3 dobach lub przynajmniej zmniejszyć się w miarę ustępowania stanu zapalnego.

Podsumowując, jeżeli mimo podjętego leczenia, Pani samopoczucie jest złe i nie ma żadnej poprawy, być może konieczne będzie wdrożenie innego antybiotyku. O anginie i leczeniu tej choroby może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/angina-ropna-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.