Jak radzić sobie z tymi nawrotami angin?

Witam proszę o pomoc od grudnia miałam 3 anginy , teraz ropnia okołomigdałkowego wsiąkł bez nacinania ale po zakończeniu 4 antybiotyku znów boli gardło … co może być przyczyną jak uspokoić te nawroty w 2 wymazach czysto przecież nie mogę brać ciągle antybiotyków … zapisana jestem na wycięcie ale termin dopiero styczeń 2025 co mogę zrobić ? Czy to jakaś bakteria co zbadać i jak sobie pomóc będę wdzięczna za odpowiedź
KOBIETA, 46 LAT 3 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Leczenie antybiotykiem, jeśli jest trafione, ma przynieść oczekiwany skutek w postaci poprawy stanu zdrowia. Organizm raczej ma sobie radzić po antybiotykoterapii, a nowe infekcje tak szybko się nie pojawiają. W Pani przypadku do tej pory angina wystąpiła 3 razy od początku roku. Ponadto po ostatnim antybiotyku znów zaczyna pojawiać się ból gardła. Można więc przypuszczać, że z jakichś przyczyn Pani organizm w pełni nie radzi sobie z drobnoustrojami, które go atakują. Dlatego też pojawiają się kolejne anginy. Poza zaburzeniami odporności można także wymienić infekcje grzybicze, nieprawidłowe migdałki czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Wydaje się, że do czasu zabiegu, który planowany jest na 2025 rok, warto wykonać szereg badań. Należałoby zacząć od podstawowych badań krwi (morfologii, OB, CRP). Dodatkowo można też wykonać wymaz z gardła, aby zobaczyć, jakie dokładnie bakterie występują w trakcie angin. Może to pozwoli na terapię bardziej celowaną w przyszłych anginach. Niemniej jednak diagnostyka musi być zlecona po konsultacji z laryngologiem.

W międzyczasie można zadbać o swoje zdrowie, poprzez utrzymanie higieny jamy ustnej, unikanie palenia i picia alkoholu, zdrowe odżywianie, regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednią ilość snu. Ważne jest także unikanie czynników, które mogą nasilać objawy, takich jak zimne napoje czy pokarmy. Zachęcamy zatem do ponownego kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/paciorkowcowe-zapalenie-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/powracajace-anginy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.