Co zastosować na ten silny ból gardła przy anginie?

Od dwóch dni biorę antybiotyk na anginę bakteryjna. Poza tym plukam gardło i biorę pastylki a mam wrażenie iż moje migdałki wciąż się powiększają. Ciężko mi się oddycha i czuje jak migdałki dotykają tylniej sciany gardła co powoduje dyskomfort. Mam obfity ślinotok i co pare sekund muszę wypluć wydzielinę ponieważ bol nie pozwala na połknięcie jej. Nie wiem co mam zrobić. Pije herbate z miodem aby załagodzić obrzęk ale jest tylko gorzej. Przyznam się tu iż miałam tak dużo ropy na migdałkach, ze próbowałam ściągać ją patyczkiem nasączonym płynem i podraznilam trochę jeden z migdałków i zaczął trochę krwawić. Lecz oba puchną choc drugiego nie tykalam. Nie moge spać i boje się ze tylko będzie gorzej. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że towarzyszą Pani takie uciążliwe dolegliwości związane zakażeniem bakteryjnym gardła. Angina to kłopotliwa choroba, która niewłaściwie nieleczona może prowadzić do wielu powikłań. Schorzenie to może występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci, ale zawsze niezbędna jest w takim wypadku antybiotykoterapia.

Nie wspomniała Pani, który dokładnie przyjmuje antybiotyk. To istotna informacja, gdyż nie każdy lek może być właściwie dobrany, aby skutecznie zadziałał na dany patogen. Najlepszym sposobem jest przyjmowanie preparatu po wykonaniu wymazu z gardła wraz z antybiogramem, w celu sprawdzenia wrażliwości bakterii na dany lek.

Angina jest ostrym, bakteryjnym zapaleniem migdałków i gardła. Często występują przy tym powiększone węzły chłonne, wysoka temperatura ciała, ogólne osłabienie organizmu, silny ból gardła, biały nalot na migdałkach, silny ból gardła, głowy oraz mięśni. Nierzadki przy tym schorzeniu jest również odruch wymiotny, ślinotok oraz problemy z przełykaniem. Należy podkreślić również, że angina jest chorobą zakaźną i łatwo się nią zarazić.

Antybiotyk zazwyczaj zaczyna działać po 3. dobie, więc prawdopodobnie w pani przypadku jest jeszcze za wcześnie na konkretną poprawę. Jednakże w razie wątpliwości zalecamy skonsultować się z lekarzem internistą, który dokładnie oceni postępy kuracji.

W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się zmiana i modyfikacja leczenia, lecz o tym decyduje lekarz.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.