Czy przy anginie mogę wyjechać w góry?

Dzień dobry. Czy jeżeli z środy na czwartek zachorowałam na anginę, od czwartku biorę antybiotyk, robię płukanki itd i w sobotę z rana nie mam już ani temperatury i praktycznie znikają białe naloty to mogę w poniedziałek wyjechać w góry? Czy powinnam mocno ograniczyć przebywanie na zewnątrz?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

angina jest chorobą bakteryjną gardła, która wymaga odpowiedniego postępowania. Z Pani relacji wynika, że była Pani już u lekarza i otrzymała leczenie. Pani samopoczucie z dnia na dzień się poprawia i nie ma już gorączki oraz białego nalotu na migdałkach. Chciałaby Pani pojechać na wycieczkę. Niemniej jednak, pomimo dość dobrego samopoczucia angina wymaga leczenia przez około 10 dni. W tym czasie musi Pani się oszczędzać i zadbać o odpoczynek. Wydaje się, że podróż w tej sytuacji nie jest najlepszym pomysłem. Przejazd długiej trasy, zmiana powietrza oraz osłabienie na skutek choroby może pogorszyć Pani stan. Trzeba pamiętać też, że angina to choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań w postaci zapalenia mięśnia sercowego czy stawów. Dlatego też jeśli chce się Pani upewnić, to warto skontaktować się lekarzem rodzinnym, aby on ostatecznie zadecydował jak w tej sytuacji postąpić.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/ostre-zapalenie-ucha-srodkowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.