Jak leczyć ropną anginę?

Witam.Jestem prawie pewny iż mam angine ropną gdyż wszystko na to wskazuje.Widzę białe plamki na migdalkach.Problem w tym ze nie moge isc do lekarza do gdyz sa zamknieci do poniedzialku wiec nie mam jak wziac antybiotyku.Co nalezy zrobic w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

angina ropna wywoływana jest przez paciorkowce, a zatem bakterie. Leczenie choroby wymaga antybiotykoterapii. Typowe dla choroby dolegliwości to: ból gardła i problemy w połykaniu śliny, duże, rozpulchnione migdały podniebienne pokryte białym nalotem, wysoka gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.

Ważne jest dobrze dobrane leczenie (np. na podstawie antybiogramu), ponieważ nieleczona lub leczona niewłaściwie angina ropna może prowadzić do powikłań w postaci zapalenia ucha środkowego, a nawet wady serca. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/angina-ropna-przyczyny-objawy-leczenie.

Doraźnie można stosować antyseptyki bez recepty w celu odkażenia jamy ustnej i zmniejszenia stanu zapalnego. Pomocne mogą być napary z rumianku czy szałwii wykorzystane jako płukanka. Należy pamiętać o nawodnieniu organizmu oraz lekach przeciwgorączkowych, jeśli temperatura ciała jest wysoka.

Być może więcej przydatnych informacji odnajdzie Pan w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-anginy-najczestsze-symptomy-objawy-u-dzieci-charakterystyka-i-leczenie-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.