Co robić z tym bólem migdała u 20-latki?

Dzień dobry, zauważyłam, że na migdałkach, a szczególnie na jednym z nich mam biało żółty nalot. Po odchyleniu tego łuku, który osłania migdałek okazało się, że jest on pokryty tym osadem w dużym stopniu. Część tej ,, substancji,, udało mi się usunąć patyczkiem higienicznym i okazało się, że ma ona bardzo nieprzyjemny zapach. Pod usuniętym nalotem znajduje się trudny do usunięcia szary nalot, a w pustym miejscy powstała jakby dziura. Migdał boli mnie od 2 dni, tak jakby był ,,obity,,. Chciałabym się zapytać, czy może być to rak migdałka, czy raczej nie mam powodów do zmartwień. Z góry dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

migdały są strukturami w jamie ustnej stanowiącymi barierę ochronną przed dostawaniem się patogenów (wirusów, bakterii) do organizmu. Objawy, które Pani u siebie obserwuje w postaci nalotów na migdałach w kolorze beżowym i szarym świadczą o aktywnym procesie zapalnym i walce z drobnoustrojami. Nie pisze Pani, czy ma gorączkę oraz czy pojawił się silny ból gardła podczas połykania oraz ból uszu. Jeśli doświadcza Pani takich objawów, to można byłoby wnioskować, że rozwinęła się u Pani angina. Wymaga ona na pewno konsultacji z lekarzem, obejrzenia gardła, pomiaru temperatury oraz wykonania badania osłuchowego. Na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego lekarz zaleci zapewne przyjęcie antybiotyku. Angina zawsze wymaga takiego leczenia, nawet jeśli jest skąpoobjawowa. Jej następstwa są bardzo groźne i mogą prowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego. Jeśli natomiast lekarz podstawowej opieki zdrowotnej będzie miał wątpliwości, to może zlecić konsultację u laryngologa. Dlatego też nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ im szybciej dostanie Pani diagnozę, tym prędzej wdrożone zostanie leczenie.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/angina

https://portal.abczdrowie.pl/angina-przyczyny-objawy-powiklania

https://portal.abczdrowie.pl/penicylina-opis-zastosowanie-przeciwskazania-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/naturalne-sposoby-na-bol-gardla

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.