Jak uporać się z nawrotami anginy?

Dzień dobry! Mam problem - nawracające anginy. Mam 18 lat, potrafię zachorować na anginę nawet do 12 razy w roku, raz zdarzyło się, że zachorowałam 2 razy w miesiącu! Akcja toczy się od 2-3 lat, lekarz ciągle wypisuje mi coraz to nowe antybiotyki, a na wycięcie migdałków mówi, że jestem za stara. Raz miałam robione badania, wyszło, że mam paciorkowce, więc kolejne antybiotyki, ale problem nie zniknął. Co może być przyczyną? Gdzie się udać? Na prywatny zabieg usuwania migdałków mnie nie stać.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sugerowałabym ponowienie badania wymazu z gardła, posiew oraz morfologię wraz z CRP. To, co Pani pisze jest bardzo niepokojące i wymaga szybkiej reakcji – powracające od kilku lat anginy są dużym obciążeniem dla organizmu. Myślę, że powinna Pani również poszukać innego lekarza – laryngologa lub immunologa, gdyż nie sposób ocenić, czy tak częste infekcje nie są skutkiem niedostatków w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Angina – nieleczona, niedoleczona lub nawracająca – wymaga pilnej diagnostyki, ponieważ może prowadzić do wielu groźnych powikłań – w tym chorób serca, a nawet sepsy. Wielokrotne poddawanie się antybiotykoterapii zamiast pomagać może szkodzić, gdyż osłabia naturalną barierę odpornościową. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/powracajace-anginy.

W sytuacji nawracających angin pierwszym krokiem jest usunięcie migdałków – niezależnie od tego, czy pacjent ma mniej niż 4 czy więcej niż 60 lat, chociaż akurat w przypadku tych dwóch grup wiekowych konieczne jest ustalenie, czy zabieg tonsillotomii jest niezbędny. W Pani przypadku prawdopodobnie występuje taka potrzeba i wiek nie jest przeciwwskazaniem. Proszę zapoznać się z opinią naszego eksperta – chirurga: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nawracajaca-angina-po-wypiciu-zimnego-plynu. Sugeruję skonsultować to z innym laryngologiem lub lekarzem rodzinnym – w przypadku wskazania zabieg zostanie wykonany na NFZ. O zabiegu usunięcia migdałków przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/powracajace-anginy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.