Jak długo może się utrzymywać kaszel po przebytej infekcji wirusowej?

Nie da się jasno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od ciężkości przebytej infekcji i ew. zmian w drogach oddechowych (np. włóknienie pozapalne w COVID-19).

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w podanym przez Panią przypadku, jeżeli kaszel jest symptomem po przebytej infekcji wirusowej, to powinien się utrzymywać od około 3 do 8 tygodni.

W niektórych przypadkach przewlekły kaszel jest następstwem infekcji wywołanej wirusami. Należy pamiętać, że aby stwierdzić czy jest to kaszel poinfekcyjny, trzeba wykluczyć inne przyczyny. Zalicza się do nich między innymi: astma oskrzelowa, niewydolność krążenia, zapalenie oskrzeli czy kaszel palacza.

Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu, powinna się Pani udać do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże zdiagnozować przyczynę kaszlu, a także zaplanować ewentualne leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami w celu lepszego zrozumienia problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

https://zdrowie.parenting.pl/kaszel-popularny-dokuczliwy-objaw-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.