Jak leczyć ten katar u dziecka?

Moje dziecko (2,5 roku) od tygodnia ma mokry kaszel, który nasila się rano oraz katar, gęsty żółto-zielony, również rano jest bardziej intensywny niż w dzień czy wieczorem. Osłuchowo jest czyste, bierze Prospan w dzień i Claritine na noc, jednak kaszel nie ustępuje. Czy to normalne, żeby kaszel pomimo brania syropu nie zmniejszał się a rano wręcz nasilał?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyną kaszlu jest niewątpliwie katar, o którym Pani pisze – gęsty, drażniący – który prawdopodobnie spływa po ścianie gardła, podrażniając je. Jeżeli nie będzie ustępował mimo leczenia objawowego, mającego na celu pozbycie się wydzieliny z górnych dróg oddechowych, być może wskazane będzie wdrożenie antybiotykoterapii.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-powinnismy-ignorowac-utrzymujacego-sie-kataru-u-dziecka.

Bardzo ważne, by w miarę możliwości, upłynniać wydzielinę z nosa. W tym celu warto zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w którym przebywa dziecko, stosowanie inhalacji nawilżających drogi śluzowych i rozrzedzających wydzielinę.

Może Pani także po podaniu syropu rozrzedzającego flegmę oklepywać delikatnie dziecko – od dołu ku łopatkom, omijając kręgosłup. Takie delikatne oklepywanie również powinno przyspieszyć ewakuację wydzieliny z dróg oddechowych. Ważne również, by dziecko pozbywało się wydzieliny z nosa (jeśli już potrafi).

W razie braku poprawy proszę zgłosić się do pediatry.

Więcej informacji na temat tego, kiedy należy zgłosić się do lekarza z chorym dzieckiem w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-katar-wymaga-wizyty-u-lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.