Kiedy należy włączyć leczenie antybiotykiem?

Synek 15 miesiąca po 3 dniach w żłobku zaczął mieć katar wodnisty, który szybko przeszedł w niewielki, z niewielka ilością wydziera liny, stosowana była dół fizjologiczna i hipertoniczna. Dalej chodził do żłobka. Po ok 9 dniach prawie bez kataru. A. Natomiast po kolejnej dobie katar obfity sluzowo zielony obfity pierwszego i drugiego dnia. Towarzyszące stany podgorączkowe, po 2 dniach niewielkie odkrztuszanie, płuca czyste, powiekszone węzły chłonne. Kiedy włączyć leczenie antybiotykiem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niewykluczone, że niewyleczona do końca infekcja i osłabienie układu odpornościowego spowodowały, że doszło do nadkażenia bakteryjnego przez kontakt z grupą rówieśników w żłobku. Oznacza to, że przeziębienie powodowane zazwyczaj przez wirusy mogło zamienić się w infekcję bakteryjną, która (w przeciwieństwie do infekcji wirusowej) wymaga leczenia antybiotykiem. Być może pomocny będzie ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/zielony-katar-leczenie-inne-kolory-kataru.

Zielony katar wskazuje na nasilenie infekcji, ale nie na jej charakter. Dlatego trudno ocenić, czy kuracja antybiotykiem jest konieczna. W tym celu warto wykonać morfologię z oznaczeniem poziomu CRP oraz posiew z nosa i gardła. W przypadku podniesionego poziomu CRP lub stwierdzeniu licznego wzrostu bakterii w wymazie z nosa lub gardła leczenie antybiotykiem będzie konieczne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-crp-diagnostyka-choroby.

Doraźnie może Pani kontynuować inhalowanie dziecka, by pomóc mu w oczyszczeniu dróg oddechowych z nadmiaru śluzu. Proszę również zapoznać się ze wskazówkami naszych ekspertów w odpowiedzi na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zielony-katar.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.