Czy konieczne jest przyjmowanie przeze mnie antybiotyku?

Mam infekcję. Temperatura dochodzi do 37,5. Boli mnie głowa i mięśnie. Mam katar i bezbarwną wydzielinę. Trochę kaszlę, ale gardło mnie nie boli. Rzadko mam pulsujący ból w uszach. Przepisano mi antybiotyk na infekcję bakteryjną, a ja nie wiem na jakiej podstawie wykluczono infekcję wirusową. Miałam kilkakrotnie infekcję bakteryjną i wiązało się to z zieloną wydzieliną i wysoką temperaturą. Czy potrzebnie biorę antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

objawy, które Pani opisuje w pytaniu, czyli: stan podgorączkowy, kaszel, ból mięśni oraz katar mogą faktycznie sugerować podłoże wirusowe tej infekcji. Pojawia się też, chociaż rzadko, pulsowanie w uszach. Aby to potwierdzić, może Pani wykonać badanie CRP oraz morfologię krwi. W wynikach będzie widoczny wzrost parametrów do wartości umiarkowanych.

Jest wyraźna granica pomiędzy obrazem wyników badań przy infekcji wirusowej i bakteryjnej. Na pewno warto udać się z wynikami do lekarza, aby je obejrzał i podjął decyzję o doborze leczenia. Niekiedy przy przedłużającej się infekcji wirusowej koniecznie jest włączenie antybiotykoterapii, gdyż wirusy torują drogę bakteriom i może to w efekcie prowadzić do poważnych powikłań. W pytaniu nie pisze Pani o czasie, jaki mija od początku pojawienia się objawów. Z tego też względu zachęcamy do konsultacji z lekarzem i wykonania badań laboratoryjnych celem uzyskania pewnej odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcja-wirusowa-a-infekcja-bakteryjna-jak-je-odroznic-i-jak-je-leczyc

https://portal.abczdrowie.pl/wirusy

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-uklad-odpornosciowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.