Czy ten lek ma wpływ na wynik testu na Covid?

Dobry wieczór, Trochę się podchorowałam, dostałam antybiotyk- Biseptol- czuję się w sumie jak nowonarodzona, zwolnienie do jutra włącznie. Dostałam informacje, że pracodawca prosi abym wykonała test na obecność Covid. W czasie wywiadu lekarz nie zalecił badania. I tu moje pytanie- czy zażywany lek może wpłynąć na wynik badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zgodnie z obecnym stanem wiedzy antybiotykoterapia i antybiotyki nie mają żadnego wpływu na wynik badań w kierunku COVID-19 – leki te działają na bakterie oraz niekiedy patogeny takie jak drożdżaki, natomiast nie leczą i nie niwelują infekcji wirusowych, nie wpływają także na obniżenie poziomu przeciwciał. Może Pani wykonać badanie w kierunku infekcji wirusa SARS-CoV-2 bez obaw o niemiarodajny wynik.

Więcej informacji na temat badań w kierunku COVID-19 w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/testy-na-covid-19.

Skuteczność antybiotykoterapii w Pani przypadku oznacza, że to właśnie infekcja bakteryjna była przyczyną Pani infekcji, natomiast proszę pamiętać, że środki zapobiegawcze przedsięwzięte przez pracodawcę mogą wynikać m.in. z faktu, iż nierzadko infekcji wirusowej towarzyszy także bakteryjna, a w wielu przypadkach chorzy na COVID-19 mają skąpe objawy choroby lub nie mają żadnych, a mimo to są rezerwuarem wirusa. Wysoka zakaźność choroby sprawia, że często badania w kierunku SARS-CoV-2 zlecane są profilaktycznie.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/gdzie-mozna-zrobic-test-na-obecnosc-koronawirusa-lista-placowek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.