Jakie badania należy wykonać, żeby sprawdzić czy katar spowodowany jest przez bakterie czy wirusy?

Witam, corka (3.5 roku) od września katar z przerwami. Wcześniej 1.5 roku zdrowa bez żadnego kataru. Alergii brak. Pierwszy rok przedszkola. Wydzielina biała/ zielona. Temp 37.4 max. Brak kaszlu. Podawaliśmy krople nasivin z przerwą, teraz sudafed. Inhalacje, czosnek itd. chciałabym zrobić badania w kierunku tego kataru. Czy mogę zrobić bez skierowania wymaz z nosa? Czy samo crp wystarczy żeby określić czy to bakteria czy wirus? Dziękuję i pozdrawiam.

Badanie CRP świadczy o wystąpieniu w organizmie stanu zapalne, ale nie określa ostatecznie jego przyczyny. Oznacza to, że poziom będzie podwysżzony w przypadku wystąpienia stanu zapalnego wywołanego zarówno przez bakterie jak i przez wirusy.

Więcej o samym badaniu może Pani przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-nosa-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wynikow

W przypadku długotrwałego kataru istnieje możliwość wykonania (zleconego przez lekarza) wymazu z nosa - badania, którego celem jest określenie jaki rodzaj patogenów jest przyczyną uciążliwego kataru. Wymaz jest badaniem bezbolesnym a więcej może Pani o nim przeczytać tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-nosa-charakterystyka-wskazania-przebieg-badania-interpretacja-wynikow

W tym przypadku (gdy zostanie wyjaśniona przyczyna) ziołolecznictwo ma zastosowanie pomocnicze, jednak w przypadku małego dziecka konieczne jest uzgodnienie kuracji ze specjalistą.

Pozdrawiam serdecznie

mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl