Co może znaczyć guzek koło ucha?

Od jakiegoś tygodniach mam koło ucha, przy stawie skroniowo-żuchwowym guzka? Taka kulka wielkości ziarnka grochu, która przy otwieraniu i zamykaniu szczęki przeskakuję i trochę mnie irytuje. Do tego mam uczucie zatkanego ucha, a przynajemniej lekko przytkanego, ale nie wiem czy to nie wina zatykania się jednej dziurki nosa. Towarzyszy temu wszystkiemu w pewnych odstępach czasowych, jakby ból całej tej lewej strony szczęki, jakby mięśnia. Nie wiem co to moze być i czy powinnam się zgłosić do lekarza. Dodam jeszcze, że jestem jakieś 3 tygodniach po brzebytej choróbsk i antybiotyku.
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety na podstawie wyłącznie podanych przez Panią informacji nie można określić dokładnie przyczyny Pani problemu. W tej sytuacji należałoby się skonsultować w pierwszej kolejności z lekarzem medycyny rodzinnej.

Na początek wskazane byłoby wykonanie podstawowych badań, jak np. morfologia krwi, aby określić ogólny stan Pani zdrowia. W razie potrzeby lekarz będzie mógł skierować Panią na leczenie specjalistyczne. Możliwe, że taką zmianę będzie musiał obejrzeć dermatolog. Guzki w tej okolicy mogą pojawić się z różnych przyczyn i aby ustalić źródło ich pochodzenia konieczne będzie wykonanie bardziej szczegółowych badań, np. usg tej okolicy lub tomografii komputerowej.

Wspomina Pani w pytaniu, że doskwiera Pani również uczucie zatkanego ucha. Warto zatem dodatkowo udać się na konsultacje do laryngologa, aby sprawdzić, czy te dolegliwości nie są w jakimś stopniu ze sobą powiązane. Możliwe, że jest to powikłanie po przebytym przeziębieniu, ale należałoby wykluczyć również inne schorzenia o charakterze laryngologicznym.

Tymczasem życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Poniżej znajdzie Pani linki do artykułu na temat zatkanego ucha opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina

Zachęcamy też do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania z podobnego obszaru tematycznego:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-taki-guzek-miedzy-skronia-a-uchem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sine-zgrubienie-nad-uchem-i-guzek-powiekszajacy-sie-po-zapaleniu-ucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.