Co mogą oznaczać te guzki na szyi?

Witam, pojawił mi się 2 tygodnie temu guzek za uchem, im był większy tym bardziej czułam rozbicie całego organizmu i okropny bol głowy. Guzek zaczął się zmniejszać i samopoczucie coraz lepsze. Prawie już go nie ma. Pojawił się drugi na szyji z tyłu bliżej drugiego ucha. Znowu czuje się coraz gorzej, ból głowy, szczęki, całego ciała ogólne rozbicie. Co to może być? Czy mogę przeczekać czy muszę iść pilnie na badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

opisane przez Panią dolegliwości wymagają konsultacji lekarskiej. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, który na podstawie szczegółowego wywiadu będzie mógł określić przyczynę problemu. Diagnostykę zalecamy rozpocząć od lekarza medycyny rodzinnej.

Takie objawy, jak m.in. uczucie rozbicia czy ból głowy mogą sugerować, że w Pani organizmie toczy się jakaś infekcja, którą organizm próbuje zwalczyć. Więcej na temat Pani stanu zdrowia z pewnością powie morfologia krwi. Jeżeli lekarz uzna, że konieczne są dalsze badania, skieruje Panią do laryngologa.

Zmiany na szyi w okolicy ucha, o których wspomina Pani w pytaniu mogą sugerować powiększone węzły chłonne, które często występują np. w przebiegu chorób o podłożu wirusowym, bakteryjnym lub grzybiczym. Aby jednak ocenić ich charakter przydatne może być m.in. usg szyi. Leczenie będzie uzależnione od rodzaju schorzenia. W przypadku infekcji, za które odpowiedzialne są bakterie często stosuje się m.in. antybiotykoterapię. Do czasu wizyty u specjalisty proszę zadbać o swoją odporność, stosując m.in. suplementy diety.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przydatne mogą być również odpowiedzi ekspertów portalu na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-bolesny-w-dotyku-guzek-w-uchu-oraz-powiekszone-i-bolesne-okoliczne-wezly-chlonne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bolesnosc-guzka-za-uchem-a-mozliwe-dolegliwosci

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twarda-kulka-kolo-ucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.