Dlaczego mam ten guzek na szyi?

Witam! Około miesiąc temu wyczułam guzek po lewej stronie na szyi. Dodam, że choruję na niedoczynność tarczycy od kilku lat. Podczas ostatniej wizyty u endokrynologa zapytałam lekarza o ten guz, odpowiedział że nie ma pewności, ale wydaje mu się, że może to być powiększony węzeł chłonny i że raczej nie muszę iść na usg. Lecz ten guz nie daje mi spokoju i wciąż zastanawiam się czy może być to wina niedoczynności tarczycy, czy może być to nowotwór. Prosiłabym o pomoc, co mam zrobić w tej sytuacji.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Każdą, nawet najmniejszą zmianę należałoby skontrolować, aby móc wykluczyć poważniejsze schorzenia.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą oraz wykonanie USG węzłów chłonnych szyi wraz z pełną morfologią z rozmazem, CRP i OB. Tylko takie postępowanie pozwoli wskazać źródło powiększonego węzła oraz wdrożyć ewentualne leczenie.

Istnieje znaczne przypuszczenie, że wyczuwalny na szyi guzek może odpowiadać powiększonemu węzłowi chłonnemu. Bardzo często taki stan spowodowany jest przebytymi infekcjami wirusowymi lub bakteryjnymi. Równocześnie taka dolegliwość występuje przy chorobach autoimmunologicznych oraz zakaźnych, jak: ospa, różyczka, świnka, borelioza, czy cytomegalia.

Życzymy Pani dużo zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne-szyi-funkcje-przyczyny-powiekszania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.