Na co może wskazywać powiększenie węzłów chłonnych u 20-latka?

Dzień dobry, Od ponad roku mam powiększone węzły chłonne pod brodą, na szyi, pod pachami oraz w pachwinach. Miałem robioną morfologię krwi już kilkukrotnie- wszystkie badania wychodzą prawidłowe. Dzisiaj miałem robione USG ww. węzłów- pani doktor stwierdziła, że są one powiększone, jednakże mieszczą się w normach, nie zgrupowały się. Węzeł chłonny w pachwinie, który ostatnio jeszcze bardziej się powiększył i zaczął boleć, znajduje się w granicach prawidłowych rozmiarów. Wspomnę również, że w ciągu ostatnich 4 miesięcy schudłem 6 kg i mimo regularnego spożywania dużych porcji jedzenia nie mogę przytyć, często jestem głodny. Nie zauważyłem u siebie osłabienia, być może lekkie zmęczenie. Jestem mężczyzną, mam 20 lat, 185 cm wzrostu, ważę 67 kg. Lekarze za przyczynę podają jakąś przebytą infekcję, jednakże niepokoi mnie fakt, iż węzły chłonne nie wróciły do normalnych rozmiarów przez tak długi czas, a wręcz się powiększyły i dodatkowo doszła bolesność węzła w pachwinie. Bardzo proszę o pokierowanie mnie, jakie badania mogę jeszcze wykonać, aby znaleźć przyczynę tego stanu. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Z poważaniem A.B.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo jednak, że odbyła się już konsultacja oraz wstępna diagnostyka, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele, gdzie nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Zazwyczaj można je zaobserwować przy obniżonej odporności podczas infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Powiększone węzły obecne są również podczas chorób autoimmunologicznych, układowych oraz zakaźnych, jak: ospa, różyczka, świnka, cytomegalia, czy toksoplazmoza oraz borelioza.

Istnieje przypuszczenie, że obecne powiększone węzły chłonne mają charakter odczynowy pozapalny i potrzeba czasu, aby wróciły do właściwego rozmiaru. Jednakże w razie wszelkich wątpliwości zalecamy ponowną konsultację z lekarzem internistą lub hematologiem. Możliwe, że będzie niezbędne wykonanie dodatkowych badań, jak chociażby oznaczenie przeciwciał przeciwko boreliozie, toksoplazmozie oraz cytomegalii z surowicy krwi.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.