Na co wskazuje powiększenie węzłów chłonnych u 31-latka?

Dzień Dobry, od czerwca ubiegłego roku zmagam się z powiększonymi węzłami chłonnymi po obu stronach szyji, pod żuchwą oraz za uchem. Towarzymy mi ból głowy, węzłów, ciągle osłabienie, zmęczenie, ciężkość nóg oraz ich puchnięcie, drętwienie rąk i oczywiście notorycznie jestem chory i gorączkuje. Zaczęło się wszystko od zapalenia dziąseł następnie zapalenie migdałów. Po wyleczeniu dziąseł było trochę lepiej ale migdały cały czas są duże czasami tak puchną ze ciężko mi przełykac pokarm. Miałem biopsję węzłów ale nic nie wykazała. Węzły powiększają się do rozmiarów dużego winogrona które wystaje na szyji. Pojawią się również zawroty głowy po wstaniu z łóżka, z fotela czy po pochyleniu głowy takie jak by nie dotlenienie. Badania krwi w większości dobre. Dodam że mam podwyższone ASO które raz wzrasta raz maleje bo to miałem kontrolowane nie spada ponad normę, najmniej jest 264. Po wykazie z gardła znaleziono liczne kolonie candida dubliniensis. Chodzę po lekarzach ale nadal nikt mi nie pomógł a ja się męczę. Proszę o poradę bo naprawdę ciężko funkcjonuje, antybiotyki nie pomagają.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy związane z przewlekłym problemem zdrowotnym, który na pewno obniża komfort i jakość życia. Prawidłowo, że została wykonana już pełniejsza diagnostyka, która mogła wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Istotne jest, czy powiększone węzły chłonne są duże, twarde oraz przesuwalne palcami. Miękkie i mniejsze nie powinny budzić niepokoju.

Węzły chłonne często ulegają powiększeniu podczas infekcji wirusowych, bakteryjnych, a także grzybiczych. Są związane z ogólnym stanem zapalnym toczącym się w organizmie. Dość często towarzyszą chorobom zakaźnym, autoimmunologicznym, czy układowym. Mogą występować przy boreliozie, cytomegalii, jak i toksoplazmozie.

Należałoby dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o oznaczenie przeciwciał przeciw wymienionym chorobom zakaźnym, jak i o poziom prób wątrobowych, czynnik reumatoidalny, a także o przeciwciała przeciwjądrowe ANA. Ich brak pozwoli wykluczyć wiele chorób tkanki łącznej, w których również występują powiększone węzły chłonne.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Panu konsultację z lekarzem reumatologiem lub specjalistą od chorób zakaźnych. Lekarz po analizie wszystkich badań będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-ukladowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.