Czy zatkanie ucha przejdzie samo?

Dzisiaj ok 15 miałam płukanie uszu ponieważ prawe było zatkane. Przy okazji pani laryngolog przeplukala też lewe ucho. Teraz po 4h czuje że lewe ucho jest lekko zatkane i trochę boli. Czy to może przejść? Czy powinnam sama próbować jeszcze płukać to ucho czy jest szansa ze np jeszcze woda się z niego w pełni nie wyplukala? Pani doktor oglądała ucho w środku po przeplukaniu i mówiła że wygląda w porządku. Boję się że coś zostało uszkodzone.
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania, na przykład:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-dyskomfort-po-plukaniu-ucha, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-ucha-po-plukaniu-na-skutek-zatkania-woskowina.

Jeśli objaw zatkanego ucha po płukaniu utrzymuje się, należy zgłosić się ponownie do laryngologa. Powodów odczuwania przez Panią dyskomfortu może być kilka. Najlepiej będzie udać się jeszcze raz do lekarza w celu ponownego badania, aby mieć pewność, że w uchu nic już nie zalega. Jeżeli kanał słuchowy jest czysty, istnieje możliwość, że doszło do perforacji błony bębenkowej – mogło tak się stać, gdy podczas płukania wygenerowano zbyt duże ciśnienie płynu. Objawami perforacji błony bębenkowej są np. zawroty głowy, pogorszenie słuchu, szumy w uszach, czy uczucie zatkania przewodu słuchowego. W ciągu kilku tygodni małe pęknięcia błony bębenkowej powinny zagoić się samoistnie.

Inną przyczyną podanych przez Panią objawów może być zapalenie ucha środkowego. Istnieje możliwość, że płukanie stało się czynnikiem inicjującym rozwój stanu zapalnego. Aby potwierdzić lub wykluczyć taką możliwość, należy wykonać oznaczenie białek CRP i OB we krwi.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które rozwijają temat:

https://portal.abczdrowie.pl/perforacja-blony-bebenkowej,

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina.

https://portal.abczdrowie.pl/stan-zapalny-w-organizmie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty