Co robić z tym zatykaniem ucha?

Po południu bylam u laryngologa z zatkanym uchem. Pani doktor wyczyściła je haczykiem raniąc je w środku. Na ta "mala rane" dala kawałek waty który kilka minut później wyciągnęłam ze względu na stan jego nasączenia krwią. Po kilku godzinach dyskomfort wrócił ucho nie było zatkane ale nie czulam że jest wszytko dobrze. Obecnie ucho zatyka się przy każdym ruchu glowa a po położeniu ucho na poduszce czuje lekkie szumy i bol jak przy stanie zapalnym. Dodam jescze ze na usunięcie resztek krwi polecono mi babciny sposób z wodą utleniona który wykonałam. Mogło to pogorszyć? A może to wina krwi?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pani opisu wynika, że najprawdopodobniej podczas zabiegu oczyszczania ucha doszło do jego mechanicznego uszkodzenia. Można mieć nadzieję, że skoro miało to miejsce pod okiem i kontrolą lekarza specjalisty, Pani ucho zostało w wystarczający sposób zaopiekowane. Objawy, które Pani wymienia mają miejsce, gdy dochodzi do perforacji błony bębenkowej, występują wtedy zawroty głowy, szumy uszne czy pogorszenie słuchu. Więcej na ten temat przeczyta Pani w poniższym artykule.

https://portal.abczdrowie.pl/perforacja-blony-bebenkowej

Perforacja błony bębenkowej może wystąpić jako powikłanie zapalenia ucha środkowego. Najczęściej jednak powodują ją urazy mechaniczne takie jak uderzenie w głowę lub nieprawidłowe czyszczenie uszu patyczkami higienicznymi. Uszkodzenie błony bębenkowej może być brzeżne lub centralne. Z dostępnych informacji wynika, że małe pęknięcia błony bębenkowej goją się same w ciągu kilku tygodni. Jednak te większe zmiany wymagają operacji naprawczej w celu przywrócenia ciągłości błony. W przypadku perforacji błony bębenkowej należy unikać kontaktu ucha z wodą, gdyż grozi to stanem zapalnym. Fakt zastosowania przez Panią płukania wodą utlenioną mógł przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia ucha. W Pani sytuacji konieczna wydaje się wizyta u laryngologa i ponowne przeprowadzenie badań, żeby mieć pewność, iż nie doszło do stanu zapalnego lub innych zmian, które mogłyby skutkować poważnymi konsekwencjami. Życzymy zdrowia i zachęcamy do lektury artykułów poniżej, w których omówiono problemy zbliżone do tych opisanych przez Panią.

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-zewnetrznego

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-z-ucha-podczas-czyszczenia-patyczkiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.