Na co wskazuje ten ból ucha?

Witam, wczoraj wieczorem zaczęło bolec mnie ucho przy dotykaniu. Dziś po przebudzeniu mam uczucie lekko zatkanego ucha i odczuwam dyskomfort. Ucho nadal boli przy dotykaniu, ale również podczas schylania i gryzienia. Ucho nie jest spuchnięte. Nie przewiało mnie ani nie dostała się woda do ucha. Zauważyłem dziwne zgrubienie w uchu. Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

przyczyn bólu ucha może być wiele. Nie wspomina Pan o żadnych innych bólach towarzyszących, które mogłyby wskazywać na zmiany chorobowe struktur sąsiadujących z uchem. Rozpatrywać wiec należy zmiany w obrębie zewnętrznej jego części. Ból zewnętrznych struktur ucha może być spowodowany np. jego stanem zapalnym (tzw. ucho pływaka) przeważnie wywoływanym kontaktem z zanieczyszczoną wodą, zatkaniem przewodu słuchowego przez woskowinę czy ciało obce lub po prostu miejscowym urazem powstającym np. wskutek nieumiejętnego czyszczenia uszu patyczkami, czy jego przyleżenia.

Aby poprawnie zdiagnozować chorobę powodującą opisane dolegliwości i rozpocząć leczenie, niezbędna będzie diagnoza laryngologiczna. Lekarz przeprowadzi z Panem szczegółowy wywiad dotyczący okoliczności powstania objawów, przeprowadzi badanie palpacyjne małżowiny usznej i drożności przewodu słuchowego. W razie potrzeby i zleci dodatkowe badania takie jak np. stężenie białek CRP i OB we krwi, aby potwierdzić bądź wykluczyć stan zapalny.

Więcej informacji o podobnej tematyce przeczyta Pan w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-ucha-zewnetrznego

https://portal.abczdrowie.pl/ucho-plywaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.