Dlaczego moje ucho jest zatkane bez wyraźnej przyczyny?

Witam. Spałam całą noc i obudziłam się z zatkanym uchem. Dodam, że wczoraj na pewno nie miałam w obrębie uszów styczności wodą, rzadko kiedy myję uszy patyczkami, najczęściej po prostu wodą. Co zrobić, jestem przerażona, a na dodatek nie ma mnie u siebie w kraju…

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

problem zatkanego ucha czasami występuje u zdrowych ludzi, więc jeśli dolegliwości nie towarzyszą inne objawy – takie jak obrzęk błony bębenkowej, gorączka czy wymioty - to nie ma powodu do niepokoju. Najczęstsza przyczyna zatkania ucha dotyczy zalegającej woskowiny - naturalnej wydzieliny, która chroni przewody słuchowe przed zanieczyszczeniami. Jednak czasem wyprodukowanego wosku jest zbyt dużo, co prowadzi do nieprzyjemnego uczucia zatkania, a jednocześnie stan ten nie ma powiązania z nieprawidłową higieną ucha. Nadmiar woskowiny występuje często u tych, którzy korzystają ze słuchawek dousznych, ale i pracują w zapylonych miejscach, np. fabrykach, halach magazynowych.

W aptece z pewnością uda się Pani znaleźć preparat, który szybko pozwoli złagodzić dolegliwość. Najczęściej spotyka się preparaty z olejami mineralnymi, które rozpuszczają woskowinę i przyspieszają proces samooczyszczenia się ucha. Gdyby jednak stan dyskomfortu utrzymywał się przez kilka dni, niezbędna będzie wizyta u laryngologa. Płukanie ucha lepiej przeprowadzić w gabinecie lekarskim z uwagi na istotność prawidłowego wykonania tego zabiegu.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/domowe-sposoby-na-odetkanie-ucha,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zatkane-uszy-po-nocy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ciagle-zatykanie-jednego-ucha.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.