Dlaczego mam ten kaszel i uczucie gulki w gardle?

Witam, od kilku miesięcy mam ostry, przewlekły kaszel, przypominający poważną infekcję, duszności, a także uczucie guli w gardle. Może on mieć podłoże psychiczne czy też należy rozpocząć badania w kierunku nowotworu?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie każdy przewlekły kaszel oznacza od razu nowotwór. Objawy, które Pan opisuje, a więc kaszel, duszności i uczucie guli w gardle mogą mieć wiele różnych przyczyn. Mogą świadczyć zarówno o chorobach układu oddechowego, jak również o refluksie żołądkowo-przełykowym czy chorobach tarczycy.

Takie objawy mogą mieć także podłoże psychiczne. W ten sposób może manifestować się nerwica lub zaburzenia lękowe. W pierwszej kolejności trzeba jednak wykluczyć inne przyczyny, dlatego kluczowe jest wykonanie badań diagnostycznych. Proszę zatem udać się do lekarza.

Więcej na temat kaszlu można przeczytać w tekście:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.