Czy wcześniejszy okres to powód do zmartwień?

Hej. Mam 18 lat i dzisiaj (26.08) dostałam okresu 10 dni za wcześnie. Wcześniejsza miesiączka była bardzo skąpa ale była w dobrym terminie. Pierwszy raz zdarzyło mi się że okres pojawił się tak wcześnie. Nie wiem czy to bardzo istotne ale ostatnio zaczęłam trochę ćwiczyć. Czy to powód do zmartwien?
KOBIETA, 18 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Nieregularne miesiączki mogą pojawiać w tym wieku z różnych przyczyn i trudno jest wskazać jednoznacznie, co może być powodem tego wcześniejszego pojawienia się okresu w Pani przypadku. Jednorazowa sytuacja zwykle nie jest jakimś większym powodem do niepokoju. Jeżeli jednak problem znów się pojawi, warto udać się na kontrolę do ginekologa.

W pytaniu wspomina Pani o dużym wysiłku fizycznym w ostatnim czasie. Jak najbardziej wzmożona aktywność fizyczna może w jakimś stopniu wpłynąć na miesiączkowanie. Poza tym jest wiele innych czynników, które dość często powodują zaburzenia okresu. Wśród nich jest także długotrwały stres, odchudzanie czy przebyte infekcje. Problemy z okresem nierzadko mają również podłoże hormonalne lub związek z różnymi chorobami narządów intymnych. Być może koniecznie będzie wykonanie nie tylko badania USG, ale też dodatkowych badań hormonów, aby wykluczyć właśnie schorzenia na tym tle.

Poniżej wysyłamy link do artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej informacji na temat możliwych przyczyn występowania zaburzeń okresu:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Warto również sprawdzić, jak na pytania z podobnego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-wczesniejszej-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejszy-okres-u-nastolatki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.