Jaka jest u mnie przyczyna tego krwawienia przed okresem?

Dzień Dobry, Mam następujący problem. Miesiączka mi wypada za około kilkanaście dni-niestety nie zapisuję tego dokładnie. W piątek zobaczyłam u siebie brązowy śluz,takie brązowe plamienia,utrzymywało się ono dwa dni. Dzisiaj zobaczyłam krwawienie przypominające okres,lecz skąpsze. Do swojego ginekologa mam się zgłosić we wrześniu po okresie. W lipcu natomiast byłam przed okresem na USG, Pani ginekolog powiedziała mi,iż przed okresem są zatarte ściany endometrium,ale niepokojących zmian nie widać. Na cytologii byłam rok i dwa miesiące temu. Dodam,iż prowadzę bardzo stresujący tryb życia. Czy na ten moment mam powód do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy z miesiączkowaniem mogą mieć wiele różnych przyczyn. Czasami może być to tylko jednorazowa sytuacja. Z pytania wynika, że prowadzi Pani stresujący tryb życia. Nadmierny stres oraz przepracowanie może być przyczyną zaburzeń cyklu.

Dla pewności jednak warto skonsultować się z ginekologiem, aby sprawdzić, czy źródłem tego wcześniejszego, skąpego okresu nie są przypadkiem poważniejsze schorzenia ginekologiczne, np. zapalenie jajników lub rozwijająca się infekcja narządów płciowych. Być może konieczne będzie powtórzenie badania USG. Czasami przesunięcia okresu mogą pojawić się także pod wpływem przyjmowanych leków czy gwałtowanej zmiany diety i odchudzania. Do tego dochodzą jeszcze czynniki endokrynologiczne. Zdarza się bowiem, ze tego typu dolegliwości są spowodowane zaburzeniami w funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. Odpowiedzią może być wizyta u endokrynologa oraz zlecone przez niego badania hormonów.

Warto również wykluczyć ciążę – w tym celu zalecamy wykonanie domowego testu ciążowego lub badania beta HCG, czyli stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Warto również przeczytać, co na pytania dotyczące zbliżonej tematyki odpowiadają eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ten-wczesniejszy-okres-to-cos-powaznego

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesna-miesiaczka-a-antybiotykoterapia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejszy-i-krotszy-okres-co-moze-byc-przyczyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.