Co zrobić z tymi nieregularnymi miesiączkami?

Witam Mam 18 lat, posiadam bardzo nieregularne miesiączki, raz są normalnie a czasem wcale nie ma, ostatni raz okres miałam 2 miesiące temu, zauważyłam przyrost masy ciała. Bardzo proszę o poradę

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. W przypadku występowania nieregularnych miesiączek należy skonsultować się z lekarzem ginekologii. Lekarz będzie mógł wykonać szczegółowe badania – w tym USG i na tej podstawie ustalić, co może powodować u Pani taki stan.

Takie problemy mogą bowiem być wywołane przez różne czynniki. Często zaburzenia okresu pojawiają się pod wpływem długotrwałego stresu. Może wpłynąć na to również prowadzony styl życia, w tym odchudzanie, jak również warunki atmosferyczne. Czasami nieregularny okres jest też również sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego z układem płciowym i należałoby to skontrolować. Warto również zbadać się pod kątem różnych zaburzeń hormonalnych, które także mogą powodować zmiany w miesiączkowaniu.

Ponadto brak miesiączki od dłuższego czasu to również jeden z objawów rozwijającej się ciąży. Jeżeli w Pani przypadku mogło dojść do zapłodnienia, dobrym pomysłem będzie również wykonanie testu ciążowego dostępnego w aptekach lub badania stężenia gonadotropiny kosmówkowej.

Więcej informacji na temat nieregularnych miesiączek, jak i czynników, które mogą ją powodować znajdzie Pani w artykułach opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Warto też sprawdzić, co takiego na podobne pytania sądzą eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-u-19-latki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-zaburzenia-miesiaczkowania-u-19-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.