Co robić z nieregularnymi krwawieniami miesiączkowymi?

Od ponad dwóch lat nie mam regularnie miesiączki, nie posiadam pieniędzy i ubezpieczenia w polsce na to żeby pójść do ginekologa, mój okres pojawia się raz na 3-5 miesięcy, mam rzadko też ochotę na seks.
KOBIETA, 21 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z informacji zawartych w pytaniu wynika, że Pani sytuacja jest dosyć trudna. Problem jest zarówno medyczny, jak i związany z brakiem opieki lekarskiej. Warto byłoby na początek zwrócić się o pomoc w sprawie umówienia wizyty lekarskiej. Nieregularne miesiączki są problemem wielu kobiet. Jest wiele przyczyn takiego stanu i na pewno nie można bagatelizować takiego objawu. Mogą to być zaburzenia hormonalne, nieprawidłowe endometrium, endometrioza, cysty dróg rodnych. Obecność takich nieprawidłowości może być stwierdzona tylko i wyłącznie przez specjalistę z zakresu ginekologii. Konieczne jest wykonanie badania lekarskiego, zebrania z Panią wywiadu oraz USG dróg rodnych i cytologii. Dodatkowo lekarz może zlecić zrobienie badań hormonalnych, aby potwierdzić bądź wykluczyć taką możliwość. Ponadto na miesiączkowanie u kobiet ogromny wpływ mają także inne czynniki takie jak: prowadzony tryb życia, stres, stosowanie restrykcyjnych diet, wyjazdy do innych stref klimatycznych, leczenie przewlekłe oraz infekcje wymagające farmakoterapii. Można więc zastanowić się, czy któryś z wyżej wymienionych nie pojawia się także u Pani. Zachęcamy zatem do zwrócenia się o pomoc lekarską. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.