Dlaczego miesiączka opóźnia się dwa tygodnie?

Dzień dobry, spóźnia mi się okres dwa tygodnie, wcześniej cykle były systematyczne, nie przyjmuje żadnych tabletek.
KOBIETA, 25 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

miesiączka może opóźniać się z wielu przyczyn. W pytaniu pisze Pani, że do tej pory miesiączki były regularne oraz że nie przyjmuje leków hormonalnych. W tej sytuacji opóźnienie może być związane z: ciążą, zaburzeniami hormonalnymi, obecnością zmian w drogach rodnych (polipów, guzów, pogrubienia endometrium), z infekcjami (szczególnie długimi, intensywnymi, leczonymi antybiotykiem), zmianą stylu życia szczególnie związaną z restrykcyjną dietą, długotrwałym stresem, podróżami ze zmianą strefy klimatycznej.

Na początek warto sprawdzić ryzyko ciąży, jeśli ma Pani partnera i współżyje bez zabezpieczenia. Można wykonać test ciążowy apteczny, który pokaże, czy mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli będzie ujemny, to trzeba będzie szukać innej przyczyny tego stanu. Gdy okaże się dodatni, to należy potwierdzić ciążę badaniem poziomu b-HCG z krwi oraz badaniem USG.

Tak czy inaczej, konieczna może okazać się wizyta u ginekologa, aby sprawdzić, jakie są faktyczne przyczyny opóźnienia okresu. Lekarz na pewno wykona badanie ginekologiczne, USG oraz zaleci wykonanie badań hormonalnych (jeśli uzna to za konieczne) i pobierze cytologię (jeśli nie była kontrolowana przez rok). Na tej podstawie można będzie powiedzieć więcej i ewentualnie zlecić leczenie. Nie można wykluczyć też, że miesiączka pojawi się bez interwencji farmakologicznej. Zachęcamy zatem do przeanalizowania sytuacji oraz podjęcia kontaktu z lekarzem, jeśli okres nie wystąpi. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/wtorny-brak-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie https://portal.abczdrowie.pl/jakie-objawy-pojawiaja-sie-w-pierwszych-dniach-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.