Czy mogła pojawić się już miesiączka podczas stosowania Duphastonu?

Witam. 15 dni opóźnienia okresu. Zaczęłam brać dupchaston i dziś czyli 3 dnia pojawiło się krwawienie. Czy to okres ? Tak powinno być ? Mam wybrać cały.
KOBIETA, 23 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że opóźnia się miesiączka o około 2 tygodnie. Po konsultacji z lekarzem otrzymała Pani zalecenie, aby stosować Duphaston. Po 3 dniach stosowania leku pojawiło się krwawienie i obecnie ma Pani wątpliwość, czy jest to już miesiączka.

Duphaston jest preparatem z dydrogesteronem, który w przypadku braku ciąży wyzwala miesiączkę. W przeciwnej sytuacji pozwala podtrzymać rozwój ciąży. Nie pisze Pani, czy wykonywała test ciążowy. Najpewniej tak, skoro miesiączka opóźniała się tak długo. Gdy krwawienie będzie trwało tyle, co zwykła miesiączka to można dalej obserwować organizm w kolejnym cyklu. Jeśli jednak będą jakieś zaburzenia, to konieczna będzie wizyta u ginekologa, aby sprawdzić ten stan. Możliwe, że trzeba będzie wykonać badania typowo ginekologiczne: badanie fizykalne, USG. Dodatkowo może być konieczna analiza hormonalna. Z tego też względu zachęcamy do obserwacji organizmu oraz ewentualnej wizyty u lekarza. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/duphaston-wskazania-dzialanie-dawkowanie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.