Dlaczego moja miesiączka się spóźnia już 14 dni?

Witam miesiączka spóźnia mi się już 14 dni jestem bardzo zaniepokojona z tego powodu dwa testy ciążowe wynik negatywny miałam spora dawkę stresu w tym miesiącu dużo nerwów mnie to kosztuje nie jestem gotową na ciążę i chciałabym poznać jakieś inne przyczyny mojego stanu z góry bardzo dziękuję

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

długotrwałe opóźnienie miesiączki może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich najbardziej powszechną jest faktycznie ciąża. Jednak w takiej sytuacji testy ciążowe powinny być już pozytywne, a wynik b-HCG na pewno by to potwierdził. Wydaje się, że w tej sytuacji powodem mogą być sytuacje stresowe, o których Pani wspomina w treści pytania. Trzeba pamiętać, że nasze emocje mają ogromny wpływ na działanie organizmu oraz jego reakcje somatyczne. Dlatego możliwe jest, że miesiączka się opóźnia ze względu na Pani kondycję psychiczną. Nie pisze Pani w pytaniu, czy w tym cyklu przechodziła jakieś infekcje i czy konieczne było przyjmowanie leków. Jeżeli w ciągu kilku dni okres się nie pojawi to może trzeba udać się do ginekologa. Lekarz może poza badaniami ginekologicznymi zlecić testy hormonalne. Na tej podstawie można będzie więcej powiedzieć o przyczynie tego stanu u Pani. Dodatkowo, lekarz stwierdzi czy trzeba przyjąć lek na wywołanie miesiączki czy też pojawi się ona samoistnie. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.