Dlaczego miesiączka była krótka?

Kochałam się z partnerem w dni płodne. Miesiączkę powinnam dostać na początku listopada, jednak ta spóźniła się 11 dni i trwała zaledwie 2 dni (skąpe krwawienie). Czy można w tym wypadku wykluczyć ciążę, czy lepiej zrobić test ciążowy aby się upewnić? Czy istnieje możliwość, że była to miesiączka "fałszywa"?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

faktycznie Pani miesiączka była bardzo znikoma. Dwudniowe krwawienie wydaje się zbyt krótkie, szczególnie, że pojawiło się 11 dni po spodziewanym terminie. W takiej sytuacji należałoby wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogłyby potencjalnie wpłynąć na opóźnienie krwawienia. Jednym z nich na pewno będzie ciąża. Trzeba koniecznie wykonać apteczny test ciążowy lub badanie poziomu b-HCG w laboratorium. Jeśli badania będą wskazywały na ciążę, to trzeba będzie udać się do ginekologa, aby potwierdzić ją w USG. Czasem zdarza się, że w bardzo wczesnej ciąży pojawiają się krwawienia, które są krótkotrwałe, ale mogą przypominać miesiączkę. Ponadto można także zastanowić się, czy w tym cyklu nie miała Pani jakiegoś długotrwałego stresu bądź infekcji. Często nerwy lub przyjmowane leki mają wpływ na przesunięcia miesiączki oraz jej obfitość. Z tego też względu warto na początek wykonać test ciążowy, aby wykluczyć lub potwierdzić taką ewentualność. Kolejno można rozważyć wizytę u ginekologa, aby zbadać inne przyczyny tego stanu.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.