Czy tak może wyglądać miesiączka?

Trzy dni temu powinna mi się zacząć miesiączka. Objawowo mam skurcze podbrzusza, jak to za każdym razem, jednak ilość krwi jest znikoma. Pierwszego dnia było jej bardzo malutko, a od dwóch dni całkowity brak. Nie odczuwam stresu, na diecie nie jestem. Czy tak może wyglądać miesiączka? Dodam, że ostatnia spóźniła mi się o kilka dni i trwała dziesięć, z czego wcześniej maksymalnie cztery.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani o kłopotach z nieregularnymi miesiączkami oraz ich wyglądem. Wydaje się, że w tej sytuacji można poczekać jeszcze cykl lub dwa, aby sprawdzić czy sytuacja sama się wyklaruje. Kobiecy organizm jest bardzo wrażliwy na różne czynniki zewnętrzne, przez co może się to odzwierciedlać właśnie w zaburzeniach miesiączkowania. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do samoistnego ustabilizowania się menstruacji, to wówczas można skontaktować się z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny takiego stanu. Lekarz podczas wizyty wykona badanie ginekologiczne, USG oraz może zlecić wykonanie badań hormonalnych. Zdarza się, że zaburzenia miesiączkowania mają związek z długotrwałym stresem, zaburzeniami wagi czy chorobami ginekologicznymi (endometriozą, torbielami jajników, polipami dróg rodnych, wahaniami hormonalnymi). Z tego też względu na ten moment można jeszcze podejść do sprawy na spokojnie (pod warunkiem, że nie ma nieprawidłowych upławów czy dolegliwości bólowych). Jeśli natomiast nie będzie poprawy, to konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-cyklu-menstruacyjnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu

uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.