Czy powinnam się martwić taką krótką miesiączką?

Witam. Mam pytanie... Uprawiałam z seks miesiąc temu dzień przez miesiączka i 2 dni po niej, zabezpieczaliśmy się, gumka nie pękła, wtrysku nie było w środku. Gumka tylko lekko się raz zsunela ale jak mówię nie było wtrysku. Po czym tydzień temu dostałam okres ale trwał on 2 dni byl obfity, 3 dzień lekki i potem już nic. Gdzie mój okres trwa 5 dni. Zaznaczam, że wróciłam po połowie roku do innego miasta może to być też przez zmianę klimatu? Czasami myślałam o tym i się stresowałam ale nigdy nie miałam tak krótkiego okresu, czy jest to normalne?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli sytuacja miała charakter incydentalny, to raczej nie ma powodu do obaw – tak jak Pani wspomina, ciążę należy wykluczyć z uwagi na brak ryzyka zapłodnienia, o jakichkolwiek patologiach trudno przesądzać, skoro krwawienie po prostu było krótsze o 2 dni. Zachęcam do zapoznania się z materiałem dotykającym problemu zaburzeń miesiączkowania: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Podobnie jak w przypadku przesunięć w cyklu menstruacyjnym czy opóźnienia miesiączki, skąpe czy krótkie krwawienia mogą wynikać ze stresu, choroby czy drastycznej diety albo niewielkiej ilości tkanki tłuszczowej. Przeprowadzka również może wpływać na rozregulowanie cyklu miesięcznego, więc proszę obserwować bacznie swój organizm i zwrócić uwagę na długość cyklu oraz krwawienia następnym razem. Jeżeli cokolwiek Panią zaniepokoi albo sytuacja powtórzy się, wówczas warto kontrolnie wybrać się do ginekologa w celu upewnienia się, czy nie ma Pani zaburzeń hormonalnych.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.