Czy to może mieć związek ze skąpą miesiączką?

Witam, 21 października wystąpiła u mnie miesiączka. Była obfita i taka jak zawsze. Dziś 21 listopada pojawił się kolejny okres,mam długie cykle (przeważnie 30-31 dni) lecz skąpy, i nie jest go za wiele. Co prawda pojawił się kilka razy widoczny skrzep, lecz martwi mnie to, że jest go po prostu mało. Chciałabym dodać , że 1 listopada współżyłam z partnerem , lecz ten nie skończył i ogólnie trwało to krótko. Z tego co zaoobserwowałam 1 listopad nalezał jeszcze do dni niepłodnych. Czy to może mieć związek z skąpą miesiączką? Ból podbrzusza piersi i trądzik na twarzy wystąpił jak zawsze. Czy to powód do zmartwień? Dla pewności wykonalam test ciązowy 10 listopada, który wyszedł negatywnie chociaż wiem , że to chyba absurdalne. Po prostu się martwię. Okres jest skąpy i występuje w nim dziwny śluz. Nie wiem czy to normalne. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to, co dla kobiety wydaje się skąpą miesiączką, w ocenie lekarza może nią wcale nie być. Na pewno do zaburzeń, które trzeba zweryfikować należy miesiączka, która trwa 1-2 dni,a pojawiające się w tym okresie krwawienie to maksymalnie 30 ml. Taką menstruację nazywa się hypomenorrhoea i jej przyczyn należy upatrywać się w zaburzeniach hormonalnych, np. hiperprolaktynemii czy zmianach organicznych narządu rodnego (zapalenie błony śluzowej macicy). Być może zainteresuje panią ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie.

Jeżeli wykluczyła Pani ciążę, to nie musi się Pani jej obawiać, choć proszę pamiętać, że dla pewności testy ciążowe warto wykonywać po upływie daty przypadającej na rozpoczęcie się krwawienia. Badanie wykonane po upływie 7-10 dni może być miarodajne, ale zdarza się, że poziom beta hCG jest jeszcze za niski, by hormon został wykryty przez test domowego użytku.

Jeżeli się Pani niepokoi, warto umówić się na wizytę do ginekologa – zwłaszcza gdyby zaburzenia miesiączkowania pojawiły się również w kolejnym cyklu.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.