Czy być może powinnam zrobić test ciążowy?

Bezbolesny, skąpy okres... Zawsze, od kilku już lat miałam regularne cykle, 28 dni. Mój okres trwał 5-6 dni. W tym miesiącu okres spóźnił się, co prawda tylko jeden dzień, ale się spóźnił... Zawsze podczas okresu zaczynałam dzień od tabletki, bóle były nie do zniesienia... Teraz tego bólu nie ma, nie boli mnie nic, a sam okres jest dość skąpy. Wiem jak to wyglądało od zawsze i to zdecydowanie różni sie od tego, co mam co miesiąc. Plamię tak już drugi dzień.. Normalnie pomyślałabym, że to słabsza miesiączka, ale ten brak dolegliwości bólowych jest zastanawiający. Czy gdy to sie nie "rozkręci" warto będzie wykonać test ciążowy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć miesiączka w okresie ciąży nie występuje, to zdarza się, że w pierwszych miesiącach w terminie menstruacji pojawia się delikatne krwawienie, bądź też plamienie. Również w terminie około 7-10 dni od zapłodnienia może pojawić się tzw. plamienie implantacyjne, które wiele kobiet bierze za miesiączkę.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-pojawiania-sie-miesiaczki-w-ciazy.

Niestety nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, czy może być Pani w ciąży. Może Pani wykonać test ciążowy, natomiast proszę pamiętać, że skąpe miesiączki mogą być objawem niewielkich, tymczasowych zaburzeń hormonalnych lub stanowić patologię. Hypomenorrhoea, czyli właśnie skąpe miesiączki, są problemem wówczas gdy utrata krwi wynosi mniej niż 30 ml i sam okres trwa 1-2 dni. Jest to znak, że konieczna jest wizyta u ginekologa i wykluczenie takich przyczyn jak hiperprolaktynemia czy niewydolność podwzgórza albo zapalenie błony śluzowej macicy.

Jeśli jest Pani zainteresowana tematem skąpych miesiączek, odsyłam do materiału dostępnego pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.