Co myśleć o tej skąpej miesiączce?

witam, dostalam dzis okres - tak jak mialam dostać. jednak wczoraj bardzo bolał mnie brzuch rano, a dzis ten okres jest bardzo skapy. ogolnie nie mam obfitych miesiaczek, sa raczej średniej obfitości w dwa pierwsze dni, a potem skape. jednak dzis to było zaledwie troszeczke. z tego też wynika moje pytanie, cxy mógł miec na to wpływ alkohol, ktory spozylam w dosc duzych ilosciach kilka dni temu, lub zmiana klimatu, poniewaz kilka dbi temu wróciłam z nad morza. kiedyś tez zdarzały mi sie skąpe miesiaczki, ale były bez bolu brzucha, a zdarzaly sie dosłownie raz na rok. pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Skąpe miesiączki, szczególnie jeśli powtarzają się regularnie od dłuższego czasu wymagają konsultacji z lekarzem ginekologiem. Czynników, które mogą odpowiadać za taki stan u kobiety jest naprawdę bardzo wiele, dlatego tylko szczegółowy wywiad i badanie lekarskie będą mogły dać pełny obraz i odpowiedź, czym jest to spowodowane w Pani przypadku.

Bardzo często skąpe miesiączki to kwestia zaburzeń hormonalnych. Tego typu mogą pojawić się w przypadku problemów z jajnikami, np. zespole policystycznych jajników. Czasami na zmianę charakteru krwawienia może wpływać również zmiana sposobu odżywiania – głownie nadmierne odchudzanie, jak też długotrwały stres czy intensywny wysiłek fizyczny. Niekiedy skąpy okres może pojawić się również w wyniku stosowania antykoncepcji lub przyjmowania niektórych leków. W leczeniu skąpych miesiączek wykorzystuje się m.in. środki hormonalne. O tym, czy będą one konieczne zadecyduje lekarz po przeprowadzeniu wywiadu i dodatkowych badań diagnostycznych. Zdarza się, że plamienie zamiast normalnego okresu przypadające na czas miesiączki może być początkowym objawem ciąży, w tym przypadku dla pewności warto wykonać test ciążowy.

Więcej na temat skąpych miesiączek może przeczytać Pani w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

Na pytania o podobnej tematyce odpowiadają również eksperci naszego portalu. Zachęcamy do przeczytania ich odpowiedzi:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skape-miesiaczki-przyczyny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skapy-okres-i-brak-bolu-brzucha-przy-miesiaczce

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-odchudzanie-moze-wywolac-skapy-okres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.