Co jest powodem bardzo skąpej miesiączki?

Witam, w czwartek miałam zapalenie pęcherza a w sobotę powinnam dostać miesiączkę (biorę tabletki antykoncepcyjne). Dostałam okres w niedziele, co nigdy wcześniej od zaczęcia brania tabletek się nie zdażyło. Miesiączka jest bardzo dziwna tzn krew jest na tamponie, jednakże podczas oddawania moczu nie widać krwi ani w moczu ani na papierze. Czy powinnam się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować krwawienia z odstawienia, które są bardzo różne. Zwykle są one podobne do normalnych miesiączek. Nie są jednak tak bolesne, a także bywają mniej obfite. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy to krwawienie jest bardzo obfite albo bardzo skąpe. W Pani przypadku jest ono skąpe, wręcz znikome i przypomina bardziej plamienie.

Dodatkowo obecnie przechodzi Pani infekcję dróg moczowych. Jest możliwe, że infekcja pęcherza ma wpływ na intensywność krwawienia z odstawienia. Nie pisze Pani, czy przyjmuje jakieś leki z tego powodu ani, czy była z tym u lekarza. Zapewne leczenie będzie wymagało zastosowania leków przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Ponadto można przyjąć witaminę C w postaci tabletki albo soku z żurawiny.

Co do plamienia to trzeba uznać, że wystąpiło i ewentualnie wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli dolegliwości będą się utrzymywać, to konieczna będzie wizyta u lekarza. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/rzadkie-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-pecherza-moczowego-zapobieganie-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.